Kliknij poniższy przycisk aby zadzwonić:

tel: 509 652 414

Uwaga! W przypadku gdy nie odbieram telefonu proszę o sms’a.

Rola ojca w życiu córki

Ojca kojarzymy głównie jako tego z rodziców, który zapewnia rodzinie bezpieczeństwo ekonomiczne. Od okazywania uczuć i troszczenia się o dzieci zawsze była matka. Czy w takim razie ojcowie są nam w ogóle potrzebni w życiu?

Ogólny wpływ ojca na rozwój córki

Ojciec odgrywa ogromna role w życiu swojej córki. Jest to tak naprawdę pierwszy ważny mężczyzna w jej życiu, przez co uczy się jak odnaleźć się w towarzystwie płci przeciwnej i czuć się przy tym bezpiecznie. Na podstawie wzajemnej relacji, podświadomie kształtuje się w niej również obraz przyszłego partnera. W dorosłym życiu kobiety interesują się mężczyznami, którzy na pewnych płaszczyznach podobni są do ich ojców. Z tego też względu, córki alkoholików często wiążą się z innymi mężczyznami uzależnionymi od alkoholu. Jedynie terapia pozwala określić, dlaczego dana kobieta chce trwać w często patologicznym związku. Musimy pamiętać o tym, że za tego typu sprawami kryją się indywidualne historie, więc każdy z przypadków trzeba postrzegać z wielką troską.

Kiedy ojca brak…

Coraz więcej dzieci rodzi się w związkach pozamałżeńskich. Duża ilość z nich, wychowywana jest jedynie przez matkę. Dzieje się tak z wielu przyczyn – partner na wieść o ciąży zapada się pod ziemię, niezależna kobieta chce wychować dziecko sama lub w ich życiu wydarzyły się pewne zdarzenia losowe, których nie mogli przewidzieć. Jaki wpływ na życie dziewczynki ma całkowity brak ojca? Okazuje się, że córki pozbawione swoich ojców mają znacznie utrudnione budowanie prawidłowych relacji z innymi mężczyznami. Często tkwią one w związkach nie z wymarzonym partnerem lecz z takim, który sam zechciał je mieć. Prowadzi to do wielu poważnych konfliktów na dalszym etapie życia.

Jak zachować zdrową relację?

Zdarza się tak, że relacja między ojcem a córką zostaje zaburzona. Ma to miejsce zazwyczaj, gdy ojciec zaczyna stawiać córkę ponad swoją własną żonę. Tego typu niezdrowa więź przyczynia się do powstawania poważnych kryzysów w rodzinie, które skutkują oddalaniem się od siebie małżonków, oraz znacznym pogorszeniem więzi między córką a matką. Ojciec musi być świadom tego typu mechanizmów i jego zadaniem jest wyznaczenie odpowiedniej i zdrowej granicy.Jednak ich chociażby mentalna obecność jest niezbędna w celu budowaniu w córce poczucia własnej wartości, pewności siebie, tworzeniu prawidłowych relacji z mężczyznami.

W końcu ojcowie się wycofują

W życiu każdego ojca przychodzi taki czas, w którym ochładza on swoją relację z córką. Mowa tutaj o okresie dojrzewania, który pod pewnym względem przeraża mężczyzn. Rozwijająca się seksualność ich córek sprawia, że mężczyźni wycofują się w obawie przed przekroczeniem granicy. Dodatkowo zdają oni sobie sprawę, że dorastająca dziewczyna potrzebuje przestrzeni i prywatności.

Gdy w jej życiu pojawia się inny mężczyzna…

Pojawienie się innego mężczyzny w życiu ich ukochanej córeczki, dla wielu ojców jest wydarzeniem wręcz “traumatycznym”. Spowodowane jest to lękiem przed tym, że ich mała córeczka zostanie im odebrana. W tego typu sytuacjach, wielu panów próbuje zniechęcić swoje córki do utrzymywania relacji ze swoim wybrankiem. Pamiętajmy jednak o tym, że zakazany owoc smakuje najlepiej. W przypadku wystąpienia takiej sytuacji, dziewczyna jest rozdarta w środku – z jednej strony jej serce należy do innego mężczyzny, a z drugiej – nie chce ranić ojca swoimi wyborami.Może rodzić się w niej poczucie winy czy pojawić się konflikt lojalnościowy, z którym w okresie nie zakończonego rozwoju emocjonalnego nie jest w stanie sobie poradzić.

Tego typu sytuacje ukazują nam, że rola ojca w życiu córki jest niezwykle ważna. Jego postać jest jednak bardzo często lekceważona, co może prowadzić do nieprawidłowego rozwoju dziewcząt. Pamiętajmy o tym, że nie myli się tylko ten, kto nie próbuje. Ważne jest aby w kryzysowych sytuacjach umieć zwrócić się o pomoc.