Kliknij poniższy przycisk aby zadzwonić:

tel: 509 652 414

Uwaga! W przypadku gdy nie odbieram telefonu proszę o sms’a.

Rozwód w oczach dziecka

W dzisiejszych czasach, do rozwodów dochodzi znacznie częściej niż jeszcze 40 lat temu. Niekiedy rozwody spowodowane są pójściem po najmniejszej linii oporu i brakiem chęci walki o związek. Inne z kolei kończą wieloletnią tyranię, a jeszcze inne są kulturalnym rozstaniem dwójki dalej szanujących się ludzi. W wielu tych przypadkach chodzi jednak nie tylko o dorosłych, ale przede wszystkim o dzieci. Bardzo często nie wiemy jednak w jaki sposób powiedzieć im o rozstaniu rodziców i czy w ogóle powinniśmy to robić?


Rozwód w oczach dziecka

Rozwód to nie same negatywy

Rozwód zazwyczaj kojarzy nam się z negatywnym doznaniem. W końcu kończenie niekiedy wieloletniego związku to nic przyjemnego, a wiąże się to z diametralną zmianą sytuacji życiowej. Mimo powagi sytuacji, rozwód nie zawsze niesie ze sobą negatywne konsekwencje. Bardzo często jest on pierwszym i kluczowym etapem do nowego, lepszego życia. Tyczy się to nie tylko dorosłych, ale również ich dzieci nierzadko żyjących w domach z przemocą, alkoholizmem i psychicznym terrorem.

Dziecko potrzebuje czasu

Rozwód rodziców to sytuacja, do której dziecko musi się przyzwyczaić. Nie ma więc sensu ukrywanie przed nim decyzji o rozstaniu. Dzieci potrzebują zazwyczaj około 3 lat, jednak niektóre z nich mogą potrzebować więcej czasu. Wówczas ważne jest, aby okazać dziecku zrozumienie i wsparcie w nowej sytuacji. Mimo że może ono nie rozumieć samego słowa rozwód, to należy powiedzieć mu cokolwiek. Wówczas będzie ono miało poczucie że „coś” wie i rodzice nie ukrywają przed nim zaistniałej sytuacji. Ważne jest, aby podkreślić wówczas że rozwód nie dotyczy samego dziecka i nie zmieni miłości rodziców do niego samego.

Miasto kontra wieś – którym dzieciom jest łatwiej?

Z pewnością łatwiej jest się odnaleźć dzieciom rozwodników mieszkających w mieście. Dzieję się tak dlatego, że obecnie większa ilość rozwodów ma miejsce w środowisku miejskim. Bywa nawet tak, że w klasie jedynie mniejsza część dzieci żyje w pełnych rodzinach. W takiej sytuacji dziecko ma poczucie, że problem ten nie dotyczy tylko jego rodziny, nie czuje się osamotnione i wie, że może swobodnie rozmawiać o rozwodzie rodziców.

Jak powiedzieć dziecku, że jeden z rodziców się wyprowadza?

Dziecko należy uprzedzić, że jeden z rodziców będzie musiał się wyprowadzić. W innym przypadku może ono doznać szoku i czuć się porzucone. Ustalmy termin przeprowadzki i poinformujmy o tym naszą pociechę. Dobrze będzie, jeżeli dziecko będzie mogło zobaczyć nowe mieszkanie rodzica. Wówczas zobaczy, że rodzic jest bezpieczny i nie będzie się zamartwiało.

Błędy rodziców – dziecko w roli szpiega i pocieszyciela

Nie zapominajmy o tym, że dziecko jest tylko dzieckiem. Niestety, po rozwodzie rodzice często wykorzystują je do szpiegowania byłego partnera. Po powrocie z weekendu u taty, kobiety często wypytują „Czy tatuś spotyka się z inną Panią?”. Do tego bardzo często dochodzi oczernianie byłego partnera, co nie wpływa pozytywnie na rozwój naszego dziecka. Kolejnym z błędów popełnianych przez rodziców jest stawianie dziecka w roli pocieszyciela. W takich sytuacjach, dorośli często zapominają że to oni powinni opiekować się dzieckiem, a nie na odwrót. Dziecko ma swoje obowiązki, a obarczanie go problemami dorosłych i odwracanie ról nie jest prawidłowym zachowaniem.

Niezależnie od sytuacji w jakiej się znajdujemy, nie obarczajmy dziecka dodatkowymi problemami związanymi z rozwodem i dajmy mu tyle czasu ile tylko potrzebuje. Okoliczności w jakich znajduje się nasza pociecha są dla niej wystarczająco trudne, tak więc to do rodziców należy zadanie wspierania go w tej sprawie.