Kliknij poniższy przycisk aby zadzwonić:

tel: 509 652 414

Uwaga! W przypadku gdy nie odbieram telefonu proszę o sms’a.

Presja a uzależnienia

Za nasze uzależnienia zazwyczaj obwiniamy trudne dzieciństwo, niepowodzenia w pracy lub sytuację materialną. Do tej listy z pewnością można dodać jeszcze wiele innych czynników, jednak jednemu z nich należy poświęcić szczególną uwagę. Presja – bo o niej właśnie mowa – potrafi pchnąć nas w ramiona używek skuteczniej niż cokolwiek innego.

Presja a uzależnienia

Odwieczny problem Polaków

Nie jest żadną tajemnicą, że alkohol w Polsce traktowany jest niemal jako jeden z podstawowych artykułów spożywczych. Według WHO Polacy wypijają w ciągu roku dwa razy więcej czystego alkoholu na głowę niż wynosi średnia na całym świecie. Jednak problemem jest nie tylko alkohol. Uzależniamy się również od nikotyny, cukru, komputera, pornografii, hazardu. Praktycznie uzależnić możemy się od wszystkiego. Nie zawsze jednak zapala nam się przysłowiowa „czerwona lampka”.

Winna presja

Różnego rodzaju uzależniania dotyczą coraz większej ilości młodych ludzi. Z czego to wynika? Niewątpliwie ogromną rolę w całym procesie odgrywa presja. Dzieci i nastolatkowie od najmłodszych lat żyją w ogromnym stresie. Zazwyczaj są to ludzie z tzw. „dobrych domów”, gdzie liczy się tak naprawdę wyścig szczurów. Dziecko od początku swojego istnienia wychowywane jest w poczuciu, że musi być we wszystkim najlepsze, aby nie zawieść, często nieświadomych  ambicji swoich rodziców. Tak młoda osoba nie jest w stanie poradzić sobie z wymaganiami jakie są wobec niej stawiane, więc szuka wspomagaczy. Wówczas dzięki różnego rodzaju zakazanym używkom, osoba ta jest w stanie spełnić wszelkie oczekiwania, jednak na jednym razie się nie kończy. Błędne koło presji nabiera na sile, gdzie często dochodzi do ciężkiego uzależnienia. W efekcie mamy coraz więcej młodych osób, które często sięgają nie tylko po używki, ale również odbierają sobie życie. Niestety, problem samobójstw wśród polskich dzieci i nastolatków jest coraz poważniejszy i niestety często bagatelizowany.

Problem osób dorosłych

Uzależnienia spowodowane presją są obserwowane również u osób dorosłych, które sięgają po używki ze względu np. na stresujące sytuacje w pracy. Gdy gonią terminy, a szef dorzuca kolejne, ogromne projekty do zrealizowania „na wczoraj”, ludzie zaczynają się łamać. Wówczas sięganie po przysłowiową butelkę wydaje się być jedynym sposobem na odreagowanie sytuacji. Niestety tego typu działania przekładają się nie tylko na nasze zdrowie, ale również mają destrukcyjny wpływ na relacje rodzinne i społeczne.

Myśląc o uzależnieniach, prawie nigdy nie łączymy ich z pojęciem presji, jednak w dzisiejszym świecie to właśnie ona odgrywa jedną z kluczowych ról jeśli chodzi o popadanie w uzależnienia. Problem ten dotyczy nie tylko „zwykłych ludzi”, ale również celebrytów, artystów, aktorów i innych wielkich osobistości tego świata. Jeżeli zauważysz objawy uzależnienia u siebie lub swoich bliskich – koniecznie zgłoś to specjaliście. Szukanie pomocy to nie wstyd. Gabinety terapii, ośrodki uzależnień przepełnione są najczęściej ludźmi wykształconymi, mającymi wiele ambicji i na pozór funkcjonującymi dobrze w ocenie społecznej. Wywiązują się dobrze ze swoich obowiązków, nadążają za oczekiwaniami szefów, rodzin znajomych, rodziny, a wewnątrz przypominają stłuczony kryształ…