Kliknij poniższy przycisk aby zadzwonić:

tel: 509 652 414

Uwaga! W przypadku gdy nie odbieram telefonu proszę o sms’a.

Rozwód i jego wpływ na życie dziecka

Decyzja o rozwodzie nie jest łatwa. Wymaga od nas poświęcenia, cierpliwości i przede wszystkim pewności co do tego czy podejmowana decyzja jest słuszna. Jeżeli dodatkowo jesteśmy rodzicami, wówczas rozwód dotyczy również naszych dzieci – zarówno w kwestiach prawnych jak i w psychologicznych… Czy jednak przeżycia związane z rozwodem rodziców zawsze muszą być negatywne?


Rozwód i jego wpływ na życie dziecka

Rozwód = trauma?

Mimo specyfiki tego problemu, rozwód wcale nie musi być dla dziecka traumatycznym przeżyciem. Niektóre z nich mogą wręcz odczuwać ulgę gdy dowiedzą się, że rodzice planują rozstanie. Wszystko zależy od sytuacji rodzinnej w jakiej znajduje się dziecko.

Pogodzenie się z rozwodem większości dzieci zajmuje około 2 – 3 lat, jednak w zależności od przypadku okres ten może ulec wydłużeniu lub skróceniu. Dzieci słabsze psychicznie z pewnością będą potrzebowały więcej czasu niż dzieci wywodzące się z trudnych rodzin, dla których rozwód oznacza ulgę i początek nowego, spokojniejszego życia.

Pamiętajmy o tym, że w obecnych czasach rozwód postrzegany jest zupełnie inaczej niż 40 lat temu. W przeszłości owiane skandalem i wielką tajemnicą, obecnie rozwody są zjawiskiem powszechnym co sprawia, że jesteśmy w stanie mówić o nich otwarcie. Jest to niezwykle pozytywna sytuacja dla dziecka rozwodników, które ma poczucie że zawsze może z kimś porozmawiać o swoim problemie.

Jak powiedzieć dziecku, że mama i tata już się nie kochają i czy w ogóle należy to robić?

Jest to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych pytań jakie zadają rodzice planujący się rozwieść. Wprawdzie 4 letnie dziecko nie rozumie słowa rozwód, jednak nie znaczy to że nie rozumie i nie widzi tego co się wokół niego dzieje – jeden z rodziców nie mieszka już w domu, ich kontakty nie są tak częste, a podczas każdego spotkania między rodzicami wyczuwalne jest ogromne napięcie.

Niemówienie dziecku o rozstaniu jest więc jedną z najgorszych rzeczy jakie można zrobić. W ten sposób wykształci się w nim poczucie że rodzice, czyli najbliższe mu osoby nie są z nim szczere i coś przed nim ukrywają. Nic nie wiedząc, dziecko traci poczucie bezpieczeństwa.

Decyzję o rozwodzie można jednak zakomunikować w bardzo przystępny i delikatny sposób. Niezwykle istotne jest aby powiedzieć dziecku, że rozwód w żaden sposób nie wpłynie na relacje rodzic – dziecko i że zmianie nie ulegnie również miłość do potomka.

„Jeśli będę grzeczna, to tata wróci” czyli jak dzieci walczą o pełną rodzinę

W wielu przypadkach dzieci próbują walczyć o rodziców własnymi sposobami. Kilkulatki interpretują daną sytuację na swój własny sposób i często myślą, że poprawa zachowania, symulacja choroby czy chociażby zrobienie porządku w pokoju sprawią, że jeden z rodziców wróci do domu. Bardzo ważne jest wówczas wytłumaczenie dziecku, że rozstanie nie nastąpiło z jego powodu i nie może ono zrobić nic, aby rodzice znów byli razem.

Jak dzieci reagują na informacje o rozwodzie?

Reakcja dzieci na wieść o rozwodzie rodziców może być przeróżna. Niektóre z nich zaczynają płakać, inne wpadają w szał, a jeszcze inne wzruszają ramionami i idą w swoją stronę. W przypadku tych ostatnich reakcja może być odłożona w czasie – brak zainteresowania jest jedynie pozorny i wraz z upływem czasu dziecko zaczyna zadawać coraz więcej pytań odnośnie rozstania rodziców.

Pamiętajmy jednak o tym, że każde dziecko to indywidualny przypadek. Jeżeli Twoja pociecha źle przeżywa rozwód, wówczas zasięgnij pomocy u specjalisty.